فهرست مطالب

پرندگان_در_پرواز#18
آتلانتیک پافین با صید از دریا بازمی گردد. NIKON D500 + Nikon AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II @ 200mm, ISO 1250, 1/5000, f/5.6. © Libor Vaicenbacher

 

آشنایی با سرعت شاتر در عکاسی

یکی از سه تنظیمات مهم در عکاسی، سرعت شاتر است که دو مورد دیگر دیافراگم و ISO هستند . سرعت شاتر مسئول دو چیز خاص است: تغییر روشنایی عکس شما و ایجاد جلوه های چشمگیر با اعمال ثابت یا تار کردن حرکت. در مقاله زیر هر آنچه را که باید در مورد آن بدانید را به زبانی بسیار ساده توضیح خواهیم داد.

سرعت شاتر به دلیل شاتر دوربین وجود دارد – که پرده ای در جلوی سنسور دوربین است که تا زمانی که دوربین روشن شود بسته می ماند. هنگامی که دوربین روشن می شود، شاتر باز می شود و حسگر دوربین را به طور کامل در معرض نوری قرار می دهد که از لنز شما عبور کرده است. پس از جمع‌آوری نور توسط سنسور، شاتر بلافاصله بسته می‌شود و مانع از برخورد نور به سنسور می‌شود. دکمه ای که دوربین را روشن می کند “شاتر” یا “دکمه شاتر” نیز نامیده می شود، زیرا باعث باز و بسته شدن شاتر می شود.

سرعت شاتر چیست؟

سرعت شاتر مدت زمانی است که شاتر دوربین باز است و نور را روی سنسور دوربین قرار می دهد. در اصل، مدت زمانی است که دوربین شما برای گرفتن عکس صرف می کند. این چند تأثیر مهم بر نحوه نمایش تصاویر شما دارد.

هنگامی که از سرعت شاتر طولانی استفاده می کنید (که به عنوان سرعت شاتر “آهسته” نیز شناخته می شود)، در نهایت سنسور خود را برای مدت زمان قابل توجهی در معرض دید قرار می دهید. اولین اثر بزرگ آن تاری حرکت است . اگر سرعت شاتر شما زیاد باشد، سوژه های متحرک در عکس شما در جهت حرکت تار به نظر می رسند. این افکت اغلب در تبلیغات اتومبیل و موتورسیکلت استفاده می شود، جایی که حس سرعت و حرکت با محو کردن عمدی چرخ های متحرک به بیننده منتقل می شود.

نمونه ای از تاری حرکت
تاری حرکت.

سرعت شاتر پایین نیز برای عکاسی از کهکشان راه شیری یا اشیاء دیگر در شب یا در محیط های کم نور با سه پایه استفاده می شود. عکاسان منظره ممکن است عمداً از سرعت شاتر طولانی برای ایجاد حس حرکت در رودخانه ها و آبشارها استفاده کنند و در عین حال همه چیز را کاملاً واضح نگه دارند.

آبشار - نوردهی 5 ثانیه ای (سرعت شاتر)
سرعت شاتر: 5 ثانیه (یک سرعت شاتر طولانی).

از سوی دیگر، سرعت شاتر نیز می‌تواند برای انجام برعکس – حرکت انجماد – استفاده شود. اگر از سرعت شاتر مخصوصاً سریع استفاده می کنید، می توانید حرکت را حتی از اجسامی که به سرعت در حال حرکت هستند، مانند پرندگان در حال پرواز، یا اتومبیل هایی که در حال عبور هستند، حذف کنید. اگر هنگام عکس گرفتن از آب از سرعت شاتر سریع استفاده کنید، هر قطره کاملاً واضح در هوا آویزان می شود که ممکن است حتی برای چشمان ما قابل مشاهده نباشد.

دلفین - سرعت شاتر 1/1600
سرعت شاتر: 1/1600 ثانیه (یک سرعت شاتر سریع)

تمام موارد فوق با کنترل ساده سرعت شاتر به دست می آید. به‌طور خلاصه، سرعت‌های شاتر سریع، عملکرد را منجمد می‌کنند، در حالی که سرعت‌های طولانی هنگام عکاسی از اجسام متحرک، جلوه‌ای از حرکت ایجاد می‌کنند.

نحوه اندازه گیری سرعت شاتر

سرعت شاتر معمولاً در کسری از ثانیه اندازه گیری می شود که کمتر از یک ثانیه باشد. به عنوان مثال، 1/4 به معنای یک چهارم ثانیه است، در حالی که 1/250 به معنای یک دویست و پنجاهم ثانیه (یا چهار میلی ثانیه) است.

اکثر دوربین‌های DSLR مدرن و دوربین‌های بدون آینه می‌توانند سرعت شاتر 1/4000 ثانیه را در سریع‌ترین حالت کنترل کنند، در حالی که برخی از آن‌ها می‌توانند سرعت‌های حتی سریع‌تر 1/8000 ثانیه و سریع‌تر را کنترل کنند. از طرف دیگر، طولانی ترین سرعت شاتر موجود در اکثر دوربین های DSLR یا دوربین های بدون آینه معمولا 30 ثانیه است. در صورت لزوم، می‌توانید با استفاده از ریموت‌های خارجی از سرعت شاتر بلندتری استفاده کنید.

سرعت شاتر و نوردهی

تاثیر مهم دیگر سرعت شاتر بر نوردهی است که به روشنایی تصویر مربوط می شود. اگر از سرعت شاتر زیاد استفاده می کنید، سنسور دوربین شما نور زیادی را جمع آوری می کند و عکس به دست آمده کاملاً روشن خواهد بود. با استفاده از سرعت شاتر سریع، سنسور دوربین شما تنها در معرض کسری از نور قرار می گیرد و در نتیجه عکس تیره تری ایجاد می شود.

سرعت شاتر و نوردهی روشنایی

با این حال، سرعت شاتر تنها متغیری نیست که بر روشنایی یک تصویر تأثیر می گذارد. همچنین دیافراگم و ISO به همراه روشنایی واقعی صحنه در مقابل شما وجود دارد . بنابراین، زمانی که در مورد سرعت شاتر تصمیم می گیرید، انعطاف پذیری دارید، اما باید تنظیمات دیگر خود را با دقت انتخاب کنید.

سرعت شاتر می تواند ابزاری حیاتی برای گرفتن عکس با روشنایی مناسب باشد. در یک روز آفتابی، ممکن است لازم باشد از سرعت شاتر بالا استفاده کنید تا عکس شما بیش از حد نوردهی نشود. یا اگر هوا تاریک است، ممکن است برای جلوگیری از عکسی خیلی تاریک (که به نوبه خود به دلیل تاری حرکت ناشی از در دست گرفتن دوربین، به سه پایه نیاز دارد، سرعت شاتر زیاد لازم باشد). برای بسیاری از افراد، این دلیل اصلی تنظیم سرعت شاتر است : مطمئن شدن از روشنایی مناسب عکس‌های شما. با این حال، نگرانی های مربوط به تاری حرکت نیز بسیار مهم هستند و نباید نادیده گرفته شوند.

سرعت شاتر سریع، آهسته و طولانی

سرعت شاتر سریع معمولاً هر چیزی است که برای ثابت کردن عملکرد لازم است. اگر از پرندگان عکاسی می کنید، ممکن است 1/2000 ثانیه یا سریعتر باشد. با این حال، برای عکاسی عمومی از سوژه‌هایی که آهسته‌تر حرکت می‌کنند، ممکن است بتوانید در 1/200 ثانیه، 1/100 ثانیه یا حتی بیشتر بدون ایجاد تاری حرکتی عکس بگیرید.

سرعت شاتر طولانی معمولاً بیش از 1 ثانیه است – در این مرحله، برای دریافت تصاویر واضح باید از سه پایه استفاده کنید. شما می توانید از سرعت های شاتر بلند برای انواع خاصی از عکاسی در نور کم و در شب یا برای ثبت حرکت عمدی استفاده کنید . اگر هنگام استفاده از سرعت شاتر طولانی، چیزی در صحنه شما در حال حرکت باشد، بسیار تار به نظر می رسد.

در این بین، سرعت شاتر از 1/100 ثانیه تا 1 ثانیه هنوز نسبتاً پایین در نظر گرفته می شود. ممکن است نتوانید بدون ایجاد لرزش دوربین از دستان خود، به خصوص نزدیک به علامت یک ثانیه، آنها را مدیریت کنید.

سرعت شاتر: مثالی از Motion Blur
این عکس تار است زیرا من از سرعت شاتر نسبتاً پایین 1/30 ثانیه استفاده کردم.

همچنین، این به شدت به لنز شما بستگی دارد. برخی از لنزها، مانند Nikon 70-200mm f/2.8 ، دارای فناوری‌های تثبیت‌کننده تصویر (همچنین به عنوان “کاهش لرزش”) در لنز هستند که می‌تواند به عکاسان کمک کند هنگام در دست گرفتن دوربین‌ها با سرعت شاتر بسیار پایین عکس بگیرند، بدون اینکه نیازی به معرفی داشته باشند. لرزش دوربین لنزهای دیگر کاهش لرزش ندارند، به این معنی که باید از قانون متقابل برای تعیین مدت زمان سرعت شاتر بدون ایجاد تاری ناشی از لرزش دوربین استفاده کنید. همچنین مهم است که بدانید چگونه دوربین را در دست بگیرید .

نحوه تنظیم سرعت شاتر

اکثر دوربین ها به صورت پیش فرض سرعت شاتر را به طور خودکار کنترل می کنند. هنگامی که دوربین روی حالت “Auto” تنظیم می شود، سرعت شاتر توسط دوربین بدون ورودی شما انتخاب می شود (و همچنین دیافراگم و ISO). با این حال، در صورت لزوم همچنان می توانید سرعت شاتر را به صورت دستی تنظیم کنید:

  1. با تنظیم دوربین در حالت ” اولویت شاتر “، سرعت شاتر را انتخاب می کنید و دوربین به طور خودکار دیافراگم را انتخاب می کند.
  2. با تنظیم دوربین روی حالت دستی ، سرعت شاتر و دیافراگم را به صورت دستی انتخاب می کنید.

در هر دوی این حالت ها، می توانید ISO را به صورت دستی یا خودکار تنظیم کنید.

در بسیاری از موارد، توصیه می کنیم به دوربین اجازه دهید سرعت شاتر مناسب را برای شما انتخاب کند. با این حال، مراقب باشید تا مطمئن شوید که حرکت تاری زیادی را در یک عکس معرفی نمی کنید (یا حرکت ثابتی که می خواهید تار شود).

من در مقاله‌ای در مورد حالت‌های دوربین بیشتر این موارد را توضیح می‌دهم، اما تمایل دارم در ۹۵٪ مواقع در حالت «اولویت دیافراگم» عکاسی کنم و به دوربین اجازه می‌دهم سرعت شاتر را به‌طور خودکار محاسبه کند. سایر عکاسانی که اکشن می‌گیرند، احتمالاً از اولویت شاتر یا حالت دستی استفاده می‌کنند.

نحوه پیدا کردن سرعت شاتر

آیا می دانید چگونه می توانید سرعت شاتر دوربین خود را بر روی آن تعیین کنید؟ معمولاً پیدا کردن آن بسیار آسان است. در دوربین هایی که پنل بالایی دارند، سرعت شاتر معمولاً در گوشه سمت چپ بالا قرار دارد:

سرعت شاتر همانطور که در LCD بالایی معمولی نشان داده شده است. اعداد کامل مانند 250 به معنای 1/250 ثانیه است. زمان های بزرگتر یا مساوی یک ثانیه مانند 2 ثانیه به صورت 2 اینچ (با علامت نقل قول) نمایش داده می شود.

اگر دوربین شما LCD بالایی ندارد، می توانید از منظره یاب نگاه کنید، جایی که سرعت شاتر را در سمت چپ پایین مشاهده خواهید کرد. و اگر دوربین شما نه LCD بالایی دارد و نه منظره یاب، مانند بسیاری از دوربین‌های بدون آینه، می‌توانید سرعت شاتر خود را به سادگی با نگاه کردن به صفحه پشتی مشاهده کنید.

در اکثر دوربین‌ها، سرعت شاتر مستقیماً به عنوان کسری از ثانیه نشان داده نمی‌شود – معمولاً یک عدد معمولی است. وقتی سرعت شاتر بیشتر یا مساوی یک ثانیه باشد، چیزی شبیه 1 اینچ یا 5 اینچ خواهید دید (با علامت نقل قول برای نشان دادن یک ثانیه کامل).

اگر هنوز نمی توانید سرعت شاتر را پیدا کنید، دوربین خود را روی حالت ” اولویت دیافراگم ” قرار دهید و مطمئن شوید که “AUTO ISO” را خاموش کرده اید. سپس، شروع به اشاره به اطراف دوربین خود از مناطق تاریک به روشن کنید. عددی که تغییر می کند سرعت شاتر شما خواهد بود.

در زیر چند پست مرتبط دیگر وجود دارد که ممکن است از آنها لذت ببرید:

ما همچنین یک ویدیو ساختیم که سرعت شاتر را توضیح می دهد، اگر شما ترجیح می دهید چیزها را یاد بگیرید:

تنظیمات سرعت شاتر توصیه شده

هیچ فرمول مشخصی برای سرعت شاتر در هر موردی وجود ندارد زیرا بخشی از تنظیم سرعت شاتر یک انتخاب خلاقانه است. با این حال، دستورالعمل های خوبی برای نقاط شروع وجود دارد. در اینجا چند سناریو رایج وجود دارد که ممکن است بخواهید آنها را امتحان کنید:

وضعیت توصیه
افرادی که ژست می گیرند و نسبتاً ثابت می مانند 1/125
جابجایی مردم 1/200-1/800
منظره: حرکت آب تار 1-10 ثانیه (بسته به اثری که می خواهید)
منظره: چیزی در حال حرکت نیست تا جایی که می توانید آهسته باشید تا نور گرفته شده را به حداکثر برسانید
منظره: برخی چیزها در حال حرکت هستند 1/125 (اما محدوده بسیار زیادی وجود دارد)
پرندگان نشسته 1/320 (آنها هنوز کمی حرکت می کنند، به راهنما مراجعه کنید )
پرندگان در حال پرواز 1/2000 (برای انجماد بیشتر حرکات، به راهنما مراجعه کنید )
عکاسی ماکرو 1/320 (یا بالاتر، در بزرگنمایی بالا)
عکاسی با فلش/td> 1/200 (سرعت همگام‌سازی فلاش، اگر می‌خواهید شاتر را بکشید، کمتر است)
عکاسی نجومی 10-25 ثانیه (به راهنما مراجعه کنید )

اساساً انتخاب سرعت شاتر شامل این می شود که از خود بپرسید چقدر تاری می خواهید. همیشه یک حداقل سرعت شاتر برای گرفتن یک عکس کاملا واضح وجود دارد، و سپس این شما هستید که اگر کمی تاری می خواهید پایین تر بروید.

اگرچه اعداد ارائه شده در اینجا نقطه شروع خوبی هستند، باید آزمایش کنید و سرعت های شاتر مختلف را امتحان کنید تا اثرات آنها را ببینید.

سرعت شاتر و کیفیت تصویر

در شرایط کم نور مانند مکان‌های داخلی با نور کم و شب‌ها در جنگل، شاهد کاهش کیفیت تصویر خواهید بود. این به این معنی است که نور کافی برای گرفتن یک عکس تمیز وجود ندارد.

در چنین شرایطی، هرچه سرعت شاتر کمتر باشد، نور بیشتری وارد می‌کنید و در نتیجه کیفیت تصویر شما بهتر می‌شود. بنابراین، تا زمانی که بتوانید همه چیزهایی را که می خواهید در عکستان به اندازه کافی واضح باشد، باید تا حد امکان از سرعت شاتر کم استفاده کنید.

به طور معمول، این شامل استفاده از سه پایه است، به خصوص برای مناظر. اما اگر نمی‌توانید از سه‌پایه استفاده کنید، ممکن است بتوانید دوربین خود را با سرعت‌های شاتر پایین‌تر در دست بگیرید و اگر دوربین یا لنز شما دارای تثبیت‌کننده داخلی باشد، همچنان یک عکس واضح بگیرید. (اکثر دوربین های بدون آینه این روزها دارای تثبیت کننده داخلی هستند.)

landscape_low_shutter_speed_jpolak
در این شات از 1/6 ثانیه استفاده کردم. سرعت شاتر به همان اندازه کم بود که می‌توانستم با IBIS دوربینم دستی مدیریت کنم، که برای دریافت حداکثر نور برای به حداکثر رساندن کیفیت تصویر مفید بود. © جیسون پولاک

نکته خوب در مورد سرعت شاتر این است که اگر به نور بیشتری نیاز دارید، می توانید آن را تا جایی که می خواهید کند کنید. همین موضوع در مورد دیافراگم صدق نمی کند ، زیرا هنگامی که به حداکثر دیافراگم لنز خود برخورد کنید، دیگر نمی توانید دیافراگم خود را باز کنید. و علاوه بر این، ممکن است نخواهید دیافراگم خود را تغییر دهید زیرا عمق میدان شما را تغییر می دهد. وقتی به نور بیشتری نیاز دارم، اولین فکرم به سرعت شاتر می‌رود.

سوالات متداول سرعت شاتر

در زیر برخی از سوالات متداول در مورد سرعت شاتر آورده شده است:

سرعت شاتر آهسته چیست؟

سرعت شاتر طولانی معمولاً حدود 1 ثانیه و بیشتر است. در مقایسه، سرعت شاتر آهسته می تواند به کسری از ثانیه اشاره کند، مانند 1/2 یا 1/4.

سرعت شاتر سریع چیست؟

سرعت شاتر سریع اغلب به سرعت شاتری گفته می شود که به اندازه کافی سریع است تا عملکرد را متوقف کند. به طور معمول، عکاسان هنگام صحبت در مورد سرعت شاتر سریع به کسری از ثانیه، مانند 1/250 ثانیه یا سریعتر اشاره می کنند.

چگونه سرعت شاتر خود را پیدا کنم؟

سرعت شاتر اغلب در LCD بالا یا پشت دوربین شما به صورت عدد یا کسری نمایش داده می شود. اگر شاتر را تا نیمه فشار دهید، سپس دوربین خود را به سمت یک ناحیه روشن تر حرکت دهید، عددی که تغییر می کند معمولاً سرعت شاتر شما است.

کدام سرعت شاتر کمتر است؟

بسته به دوربین شما، کمترین سرعت شاتری که مجاز به استفاده از آن بدون استفاده از شاتر از راه دور است، معمولاً 30 ثانیه است.

سریع ترین سرعت شاتری که می توانم روی دوربینم استفاده کنم چیست؟

این به توانایی های دوربین بستگی دارد. اکثر دوربین های DSLR و بدون آینه می توانند با استفاده از شاتر مکانیکی با سرعت 1/4000 ثانیه عکس بگیرند. برخی از دوربین های پیشرفته تر می توانند با شاترهای مکانیکی با سرعت 1/8000 ثانیه و حتی با استفاده از شاترهای الکترونیکی سریعتر عکس بگیرند.

سرعت شاتر چگونه نوشته می شود؟

سرعت شاتر همیشه بر حسب ثانیه یا کسری از ثانیه نوشته می شود. به عنوان مثال، سرعت شاتر 1 ثانیه ای معمولاً به صورت یک عدد با علامت نقل قول یا حرف “s” در انتهای آن، مانند 1 اینچ یا 1 ثانیه نمایش داده می شود. در حالی که کسری از ثانیه مانند 1/250 معمولاً به صورت 1/250 یا به سادگی 250 در اکثر دوربین ها نمایش داده می شود.

بهترین سرعت شاتر چیست؟

چنین چیزی وجود ندارد، زیرا واقعاً بستگی به هدف شما دارد.

چگونه سرعت شاتر را در گوشی خود تغییر دهم؟

در حالی که برخی از تلفن‌های هوشمند امکان تغییر سرعت شاتر را با استفاده از برنامه داخلی گوشی فراهم می‌کنند، اکثر آنها نیاز به نصب یک برنامه دوربین شخص ثالث برای تغییر سرعت شاتر دارند. اگر از iPhone استفاده می‌کنید، برخی از برنامه‌ها مانند Camera+ را امتحان کنید .