دوربین بدون آینه چیست؟ آشنایی با روش کار دوربین بدون آینه 

در حالی که یک دوربین DSLR از مکانیزم آینه ای برای انعکاس نور به منظره یاب نوری یا عبور مستقیم آن به سنسور دوربین استفاده می کند، دوربین بدون آینه کاملاً فاقد چنین مکانیزم آینه ای است (از این رو نام آن بدون آینه است)، در دوربین بدون آینه نور همیشه از لنز عبور می کند و به سنسور تصویربرداری ختم می شود. از آنجایی که نور دیگر در منظره یاب نوری (OVF) منعکس نمی شود، دوربین های بدون آینه معمولاً به منظره یاب های الکترونیکی (EVF) و ال سی دی ها متکی هستند که اساساً آنچه را که سنسور تصویر می بیند نشان می دهد. به دلیل نداشتن مکانیزم آینه و منظره یاب نوری، دوربین‌های بدون آینه را می‌توان در مقایسه با دوربین‌های DSLR ساده‌تر، سبک‌تر و حجم‌تر ساخت.

در زیر تصویری وجود دارد که تفاوت بین دوربین DSLR و دوربین بدون آینه را نشان می دهد:

دوربین بدون آینه

 

مقایسه DSLR و دوربین بدون آینه

همانطور که مشاهده می کنید ، در مقایسه با یک دوربین بدون آینه ، یک DLSR دارای اجزای بسیار بیشتری است. که فضای داخل دوربین را تشکیل می دهند. علوه بر مکانیزم پیچیده آینه ، یک صفحه تمرکز یا شیشه مات. یک لنز کندانسور ، منشور پنج وجهی و اجزایی مانند آینه ثانویه و یک حسگر اتوفوکوس تشخیص فاز هم در در یک DSLR وجود که در دوربین بدون آینه نیست.

درک و استفاده از حالتهای دوربین عکاسی

برخلاف DSLR ، دوربینهای بدون آینه عملکرد بسیار ساده ای دارند. نور از درون لنز عبور میکند (قطعه شماره ۱ ) ، و از لنز مستقیماًبه سنسور تصویر می رسد. (قطعه شماره ۴) و منظره یاب اپتیکی که با یک منظره یاب الکترونیکی (قطعه شماره ۹) جایگزین شده است ، تصویر را نمایش میدهد.

مزایا و معایب

در عملکرد عادی ، شاتر دوربین مکانیکی (قطعه شماره ۳) باز میشود و معمولاً تا پایان عمل نوردهی باز میماند. همانطور که تصویر بال نشان میدهد به دلیل نبود آینه و منشور ، فاصله بین لنز و سنسور تصویر کوتاهتر می شود . به همین دلیل ، در مقایسه با DSLR ها نازک تر و سبک ترند. دوربین های بدون آینه مزایای بسیاری نسبت به DSLR ها دارند. گذشته از وزن و حجم عمده دوربین ، استفاده از منظره یاب الکترونیکی می تواند مزایای زیادی برای عکاسان به همراه داشته باشد. از آنجا که همه چیز مستقیماًاز حسگر تصویر دیده می شود ، تنظیماتی مانند تعادل سفیدی ، اشباع و کنتراست از طریق منظره یاب به طور مستقیم دیده می شود و اطلاعات اضافی از جمله هیستوگرام های زنده را می توان در منظره یاب قرار داد ، به عکاسان اجازه می دهد دقیقاً آنچه را که میخواهند از آن عکس بگیرند ، ببینند . هنگامی که با سیستم تشخیص سریع کنتراست یا سیستم تشخیص فاز روی سنسور ترکیب می شود . می توانید از بزرگنمایی برای تأیید نقطه فوکوس استفاده کنید.

 

همانطور که می بینید، در مقایسه با دوربین های بدون آینه، یک DLSR دارای اجزای بسیار بیشتری است که اجزای داخلی دوربین را تشکیل می دهند. جدا از مکانیسم پیچیده آینه، یک صفحه فوکوس، یک لنز خازنی، پنتاپریسم / آینه پنتاپریسم و ​​اجزای دیگر مانند یک آینه ثانویه و یک سنسور فوکوس خودکار تشخیص فاز و… در DSLR وجود دارد.

در مقابل، دوربین بدون آینه از نظر مکانیکی بسیار ساده‌تر است – نور از طریق لنز (#1) مستقیماً به حسگر تصویر (#4) می‌گذرد و منظره یاب نوری با منظره یاب الکترونیکی (#9) جایگزین می‌شود که حسگر تصویر را تکرار می‌کند. در عملکرد عادی، شاتر مکانیکی دوربین (#3) باز می ماند و معمولاً فقط در پایان نوردهی استفاده می شود. همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است، به دلیل نداشتن آینه و پنتاپریسم، فاصله فلنج (که فاصله بین پایه لنز و سنسور تصویر است) در دوربین های بدون آینه می تواند به میزان قابل توجهی کاهش یابد. به همین دلیل، بیشتر بدنه‌های دوربین‌های بدون آینه در مقایسه با دوربین‌های DSLR نازک‌تر و سبک‌تر هستند.

دوربین بدون آینه

دوربین های بدون آینه مزایای زیادی نسبت به دوربین های DSLR دارند. جدای از وزن بالقوه سبک تر و حجم بالای خود دوربین، استفاده از منظره یاب الکترونیکی می تواند مزایای زیادی برای عکاسان به همراه داشته باشد. از آنجایی که همه چیز مستقیماً از حسگر تصویر کپی می شود، تنظیمات دوربین مانند تعادل رنگ سفید، اشباع و کنتراست را می توان مستقیماً از طریق منظره یاب مشاهده کرد و پوشش های اطلاعاتی اضافی از جمله هیستوگرام های زنده را می توان در منظره یاب قرار داد و به عکاسان اجازه می دهد دقیقاً آنچه را که در مورد آنها هستند مشاهده کنند. برای گرفتن عکس از هنگامی که با تشخیص سریع کنتراست یا سیستم تشخیص فاز روی سنسور ترکیب می شود، می توان از امکان زوم روی سوژه برای تأیید فوکوس، استفاده از پیک فوکوس، تشخیص چهره و سایر ویژگی های قدرتمند استفاده کرد تا اطمینان حاصل شود که فوکوس دقیقاً با هر شات در عین حال، دوربین های بدون آینه لیستی از معایب خود را دارند. اولاً، منظره یاب الکترونیکی تنها زمانی می تواند فعال باشد که دوربین روشن باشد و برق به سنسور تصویر داده شود، که می تواند به طور قابل توجهی بر عمر باتری دوربین تأثیر بگذارد. دوم، منظره‌یاب‌های الکترونیکی می‌توانند تاخیر، خاموشی و کنتراست بالایی داشته باشند که می‌تواند عادت برخی عکاسان را دشوار کند. وقتی صحبت از فوکوس خودکار به میان می‌آید، اگرچه جدیدترین مدل‌های دوربین بدون آینه می‌توانند بسیار سریع و دقیق باشند، اما هنوز هنگام عکاسی سریع، به‌ویژه در شرایط کم نور، عملکرد خوبی ندارند.

ما یک پست مفصل نوشتیم که دوربین‌های بدون آینه را با دوربین‌های DSLR مقایسه می‌کند، بنابراین اگر می‌خواهید درباره مزایا و معایب هر کدام اطلاعات بیشتری کسب کنید، لطفاً به مقاله بدون آینه در مقابل DSLR نگاهی بیندازید.